Vyberte stránku

Platforma ZaPět uspořádala v pondělí 29. 9. 2014 v sále zastupitelstva městské části Prahy 5 debatu s kandidáty na starostu Prahy, tj. s lídry kandidátek jednotlivých uskupení. Diskusi jsme nazvali Hledáme starostu. Prgram se skládal ze tří částí:

1. Představení jednotlivých kandidátů včetně jejich předešlého politického angažmá.

2. Konfrontace kandidátů s programem ZaPět nazvaným Skvělá radnice. Ten byl představen ve dvou blocích – Fungování radnice a Příroda, stavby a doprava.

3. Dotazy občanů.

Občanská sdružení spojená v ZaPět se ze všech sil snažila kontaktovat všechny kandidáty či subjekty kandidující v komunálních volbách pomocí jejich elektronických adres. Bohužel ne vždy se nám to podařilo. E-maily byly doručeny těmto stranám, které ovšem vůbec neodpověděly: Domov, Hnutí občanů Prahy, Občany pro Prahu 5 (navrhující strana Republika), Romskou demokratickou stranu a TOP09. Mail na adresu Konzervativní aliance se vrátil jako nedoručený. Za Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí se její zástupce omluvil s odůvodněním, že o starostenské křeslo hnutí neusiluje, ale jde mu pouze o zastavení developerské výstavby v Prokopském údolí.

Číslo jedna na kandidátce ČSSD, Karel Klíma (Jen pro vysvětlenou, nejde o Karla Klímu, předsedu pražské ČSSD, ale o jeho syna.), se z účasti na diskusi omluvil s odůvodněním, že mu čas konání koliduje s jinou pracovní akcí. Protože jsme chtěli mít na debatě zástupce ČSSD, která se podle preferencí pravděpodobně do zastupitelstva dostane, souhlasili jsme s nabídkou pana Klímy a akce se za něj účastnil pan Jan Smetana, dvojka na kandidátce ČSSD. Je však pravdou, že proti jeho účasti jako dvojky někteřé členové ZaPět protestovali.

Konečně Jan Skalický, kandidát hnutí Pro Prahu, se z účasti na debatě omluvil přibližně pět minut před jejím začátkem. To nás velmi mrzí, protože zrovna jeho jsou plné ulice a občany trápí hned několik otázek, které by mu rádi položili ohledně jeho vztahů s Milanem Jančíkem a působení na úřadu v Černošicích. Podobně nás mrzí neúčast jedničky TOP09 a ex-starosty z minulého období Radka Klímy. Topka je v Praze silnou stranou a také panu Radku Klímovi chtělo několik občanů položit otázky na jeho starostování, které podle mnohých hlasů z opozice nebylo bez problémů.

Účastníky debaty podle abecedy byli:

 • Lukáš Budín, kandidující za SZ, předseda Strany Zelených na Praze 5. Člen ZMČ v letech 2006-2010 a nyní opět od jara 2014, pokaždé za Zelené.
 • Josef Cuhra, kandidující za KDU-ČSL, předseda této strany v Praze 5, zastupitel za tutéž stranu v letech 2002-2006.
 • Ondřej Gál, dříve zastupitel a člen ODS, nyní kandidát za Stranu svobodných občanů.
 • Lukáš Herold, kandidující za ODS, předseda ODS v Praze 5, v letech 2006-2010 místostarosta v radě starosty Jančíka a v současném volebním období 2010-2014 zastupitel a předseda kontrolního výboru, v obou případech za ODS.
 • Naděžda Kratochvílová, která kandiduje za hnutí RESTART 2014. V minulém volebním období za starosty Zeleného až dodnes místostarostka. Během stejného volebního období působila jako zastupitelka za TOP09, Zvolení Za TOP09, Uzdravme naši politiku a Nezávislí. Je současnou členkou rady městské části.
 • Milan Macek nyní již čtvrté volební období zastupitelem Prahy 5 za KSČM.
 • Josef Matoušek, kandidující za Pirátskou stranu, vedoucí o. s. Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí, zastupitel na Praze 13.
 • Jan Slabý kandidující za hnutí ANO 2011.
 • Jan Smetana, dvojka na kandidátce ČSSD, byl zastupitelem v 90. letech a později 2006-2010 vždy za ČSSD. V posledním uvedeném období za starosty Jančíka plnil funkci místostarosty pro majetek. Zde výjimečně zastupuje Karla Klímu, který se omluvil z důvodu kolidující pracovní schůzky.
 • Marie Ulrichová-Hakenová, která kandiduje za tandem Patrioti Prahy 5 – Demokraté Jana Kasla. V roce 2008 neúspěšně kandidovala do senátu za VV a ve volebním období 2010-1014 působila jako zastupitelka Prahy 5 bez PP zvolená za VV, později zcela bezpartijní. Je současnou členkou rady městské části.
 • Jiří Vejmelka, který v období 2010-2014 působil jako zastupitel, byl také zástupcem starosty a později členem rady. Nyní kandiduje za Sdružení nezávislých občanů Prahy 5. Je současným členem rady městské části.

Hledáme starostu – část 1. – představení a blok Fungování radnice

Hledáme starostu – část 2. – blok Příroda, stavby a doprava

Hledáme starostu – část 3 – dotazy občanů