Vyberte stránku

Být zvolen za stranu A, vzápětí přejít do klubu strany B, pak do klubu C, volební období skončit v klubu D a do dalších voleb kandidovat za stranu E? V Praze 5 za poslední volební období 20102014 to nebyl žádný problém, ba naopak hezký sport. Vyznávaly jej kromě Strany zelených a KSČM všechny partaje.  Takřka přeběhlická olympiáda se strhla v dubnu 2013, kdy se někteří zastupitelé za TOP09, ZZ TOP09, ČSSD a ex-ODS přihlásili ke zcela novému klubu za subjekt Uzdravme naši politiku. Ten Prahu 5 v médiích doslova proslavil, neboť uvedené hnutí stvořil a sponzoroval známý pražský „kmotr“ Karel Hošek. Po Milanu Jančíkovi další výrazná osobnost pětkové historie nového tisíciletí. Účast pana Hoška a jeho bodyguardů na zastupitelstvu počátkem roku 2014 byla nezapomenutelným zážitkem pro všechny občany. Více informací najdete v šokujícím rozhovoru se samotným panem Hoškem. Klub Uzdravme naši politiku se nakonec rozpadl a zastupitelé pilně přeběhli do nových klubů. A protože komunální politik je tvorem podnikavým, tak mnozí přeběhlíci v komunálních volbách 2014 opět kandidují za nové či staronové subjekty – ať už jako jejich straníci či častěji jako bezpartijní. Členové platformy ZaPět považují klub Uzdravme naši politiku, jeho vznik a fungování za exemplární případ konjunkturalismu a neprůhlednosti. Naše platforma proto nedoporučuje volit jeho pohrobky, kteří kandidují do aktuálních komunálních voleb, případně také ty subjekty, za které kandidují. O koho jde a s kým se ucházejí o váš hlas?

jméno 2010: kandidátní listina 2014: kandidátní listina
2014: číslo kandidátní listiny
Karel Novotný TOP09 Konzervativní aliance 2014 12
Jiří Vitha TOP09 RESTART 2014 2
Diana Bubníková TOP09 DOMOV 15
Patrik Havlíček TOP09 RESTART 2014 2
Richard Kopáček TOP09 RESTART 2014 2
Naděžda Kratochvílová TOP09 RESTART 2014 2
Tomáš Homola Věci veřejné Patrioti Prahy 5 – Demokraté Jana Kasla 5
Michal Pavel Věci veřejné Pro Prahu 10
Radka Havlinová ODS Konzervativní aliance 2014 12

Následující text je převzat ze stránek Strany zelených. Autory popisků a grafů jsou Lukáš Budín a Drahomír Bárta:

Ve volebním období 2010–2014 došlo v Praze 5 k ojedinělé sérii převratů a k nevídaným vlnám převlékání politických dresů. Ze 4 politických stran, které ve volbách 2010 získaly nejvíce hlasů (TOP 09, ČSSD, ODS a VV), polovina členů – zastupitelů odešla jinam! Nejsilnější TOP 09 se rozštěpila na několik částí, které působily proti sobě. Radnici řídilo nové politické seskupení, které se pokrytecky nazvalo UNP (Uzdravme naši politiku), které nikdo nezvolil, ve volbách vůbec nekandidovalo a po několika měsících vlády se opět rozpadlo. Zastupitelé bez ohledu na své voliče přecházeli z jednoho klubu do druhého a přeskupovali se tak, jak se jim to zrovna zdálo výhodné. Řada z nich stihla změnit dres svého politického klubu dokonce 3 x (nazýváme je velmistry převleků), mnozí další 2 x (mistři převleků).
Vedle toho někteří zastupitelé měnili i dres politické strany, o tom se zmiňujeme jen okrajově. Všechny změny jsme se ale pokusili znázornit pomocí tabulky a obrázků, společně s doprovodným textem. Je dobré si politické fluktuanty zapamatovat, zejména když budou kandidovat ve volbách 2014. Jejich slabost pro nové dresy se může uplatnit v řadě nových seskupení.