Vyberte stránku

Občanská sdružení spojená v ZaPět se nejčasteji potýkají s developerskými kauzami. Městská část Praha 5 umožňuje nevhodnou a nechtěnou zástavbu hned několika způsoby – nechává projít změny územního plánu, zbavuje se obecních pozemků a v neposlední řadě je zcela pasivní během územního řízení. Občanům nezbývá než ve veřejných vystoupeních na zastupitelstvu žádat politiky o podporu proti bezohlednému stavebnímu byznysu, který právě v naší městské části nad míru kvete. Přitom plán územního rozvoje by měl být koncepční a postaven v základech na participaci občanů a pomoci politiků a úředníků. Zvláštní kapitolou je vztah developmentu a radnice k chráněné přírodě – městská část vůči přírodním parkům a přírodním památkám vyvíjí pouze minimální nutnou aktivitu, čehož majitelé pozemků a firmy rádi využívají. V následujícím rozboru hodnotíme všechny zastupitele zvolené v období 2010-2014, kteří také kandidují v aktuálních komunálních volbách. Prezentujeme jejich hlasování v šesti pro ZaPět pilotních kauzách. Hlasy označené ● jsou trestné body, které podle našeho názoru šly proti zájmům občanů.

1. Odmítnutí výjimečně přípustné stavby developera JRD v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolípředložil Lukáš Budín (pro ZaPět pozitivní předložení).
Více na webu o. s. Prokopovo a v reportáži pořadu Reportéři ČT. Kauza projektu Trilobit je stále ve fází územního řízení. Developerovi dlouhodobě nahrávala vstřícnost bývalé rady MČ a celková pasivita Komise územního rozvoje i zvláštní shovívavost Stavebního úřadu.

2. Vypovězení smluv s developerem Geosan, který chtěl budovat několik obytných domů v parku Na Pláni a na místě památkově chráněné osady Buďánka – předložila Naděžda Kratochvílová (pro ZaPět pozitivní předložení).
Více na webu o. s. Přátelé Malvazinek a spolku Přátelé Buďánek. Smlouvy s developerem nejsou dosud plně vypovězeny.

3. Prodej 6 hektarů pozemků patřících radnici ve sportovním areálu Nad Hliníkem – předložila Naděžda Kratochvílová (pro ZaPět negativní předložení).
Platforma ZaPět se o plánovaném prodeji dozvěděla neoficiální cestou den před zasedáním zastupitelstva a okamžitě vyzvala otevřeným dopisem všechny zastupitele, aby transakci neumožnili. Snah byla bohužel marná. Prodej pozemků se uskutečnil během půlnočního jednání a díky usnesení podanému na poslední chvíli tzv. na stůl. Více na webu o. s. Cibulka.

4. Záměr založit komunální akciovou společnost, do které by radnice vložila 5.000.000 Kč z obecních financí – předložil Marek Kukrle (pro ZaPět negativní předložení).
Další informace proběhly tiskem. Zřízení akciové společnosti nebylo odhlasováno, což vedlo k řetězové reakci, která smetla z vedení Prahy 5 starostu Miroslava Zeleného a další tři radní. Do obnovené rady byli dovoleni Marie Ulrichová-Hakenová a Jiří Vejmelka. Toto hlasování znamenalo konec „kmotrovského“ uskupení Uzdravme naši politiku, o kterém se píše v prvním díle našeho předvolebního seriálu.

5. Nesouhlasné stanovisko zastupitelstva Prahy 5 k záměru stavby obchodního centra Kaufland na Barrandově – Pražské čtvrti – předložil Lukáš Budín (pro ZaPět pozitivní předložení).
Občané z Barrandova sdružení v o. s. Za lepší Barrandov žádali po zastupitelích jasné stanovisko k nevhodné stavbě, která nerespektuje okolí. Usnesení prošlo téměř všemi hlasy, oponující byly jen slovní výstupy některých zastupitelů (Miroslav Škaloud, Tomáš Homola). Důvodem schválení pravděpodobně bylo datum předložení, tj. na posledním předvolebním zasedání, kdy politici evidentně již vážili sílu svých preferencí.

6. Odmítavé stanovisko zastupitelstva ke změně územního plánu, kterou potřebuje developer Metrostav Delta ke stavbě předimenzovaných obytných domů v parku Klamovka – předložil Lukáš Budín (pro ZaPět pozitivní předložení).
Jedná se o podobný případ jako č. 5. I zde se však našli dva zastupitelé, kteří hlasovali pro stavby.

7. Nesouhlas se změnami územního plánu v lokalitě Vidoule, které by vedly k masivní výstavbě na této chráněné stolové hořepředložil Lukáš Herold (pro ZaPět pozitivní předložení).
Snahy zastavět Vidouli jsou palčivým problémem občanské společnosti Prahy 5 a z důvodu proudění vzduchu také celé Prahy. O. s. Cibulka dokládá, že zástavbu Vidoule propagovali především starosta Miroslav Zelený a předseda Komise územního rozvoje Tomáš Homola. Nyní bude o dalším pokusu o územní změny jednat magistrát. Úspěch tohoto hlasování dokazuje sílu spojených občanských sdružení pod hlavičkou ZaPět.

Členové ZaPět nedoporučují volit ty politiky, kteří mají v tabulce „trestné body“.

Naše doporučení je dvojnásobné, pokud je bodů více nebo pokud jsou tito kandidující navíc „přeběhlíky“.

Hlasování v důležitých kauzách 2010-2014
jméno 2010 2014 1 2 3 4 5 6 7
JUDr. Petr Lachnit ČSSD ANO 2011
Ing. Bohumil Dvořák ČSSD ČSSD
Mgr. Adam Holub ČSSD ČSSD
Mgr. Diana Bubníková TOP 09 DOMOV
Mgr. Radka Havlinová ODS Konzervativní aliance 2014
Karel Novotný TOP 09 Konzervativní aliance 2014
RNDr. Milan Macek CSc. KSČM KSČM
Růžena Peterková KSČM KSČM
MUDr. Michal Bednář ODS ODS
Ing. Martin Frélich ODS ODS
Bc. Lukáš Herold ODS ODS
Mgr. Viktor Najmon ODS ODS
Mgr. Lucie Vávrová Ph.D. ODS ODS
Vojtěch Zapletal ODS ODS
JUDr. Tomáš Homola Věci veřejné Patrioti P5 a Demokraté  Jana Kasla
PhDr. Marie Ulrichová – Hakenová Věci veřejné Patrioti P5 a Demokraté Jana Kasla
Ing. Michal Pavel Věci veřejné Pro Prahu
Mgr. Patrik Havlíček TOP 09 RESTART 2014
Ing. Richard Kopáček TOP 09 RESTART 2014
JUDr. Naděžda Kratochvílová TOP 09 RESTART 2014
Ing. Jiří Vitha TOP 09 RESTART 2014
Ing. Jiří Vejmelka Věci veřejné SNOP-5
Mgr. Lukáš Budín Strana zelených Strana zelených
RNDr. Jan Martinec CSc. Strana zelených Strana zelených
Ing. Ondřej Velek Strana zelených Strana zelených
MUDr. Radek Klíma TOP 09 TOP 09
Jaroslav Knap TOP 09 TOP 09
Bc. Pavel Kroha TOP 09 TOP 09
Ing. Vít Šorm PhD. TOP 09 TOP 09

Legenda: Hlasy označené znakem ● znamenají, že zastupitelé hlasovali proti deklamovaným zájmům občanských hnutí spojených v ZaPět. To zahrnuje i hlasování „nehlasoval“ a „zdržel se“, které je mezi zastupiteli oblíbené, ale prakticky znamená podporu stanoviska jdoucího proti přání občanů. U hlasování č. 4 pokládáme za negativní chystaný vznik akciové společnosti. Červeně jsou označeni „přeběhlíci“.